Blažený človek

Zaujímavá publikácia s názvom Blažený človek je debutom Jozefa Marhefku, rímskokatolíckeho kňaza pôsobiaceho v Starej Ľubovni. Ústrednou témou knihy sú žalmy, čo naznačuje už samotný názov.

Práve týmito slovami Blažený človek začína prvý žalm, ktorý je akousi vstupnou bránou k celej biblickej knihe. Autor sa zameral na štúdium žalmov, pretože videl potrebu prehĺbenia modlitby breviára. To, čo naštudoval, následne prepracoval do knižnej podoby a rozhodol sa ponúknuť verejnosti. Ak ste doteraz nenašli literatúru, ktorá by vám pomohla lepšie pochopiť krásu a hĺbku žalmov, potom je táto knižná novinka ponukou aj pre vás. V tejto svojej prvej knihe autor rozoberá žalmy 1 – 41, v budúcnosti plánuje pripraviť druhý a následne aj tretí diel.

„Počas silnej búrky sa v kláštornej kaplnke mnísi modlili breviár. Keď udrel hrom tak, že sa až okná zatriasli, jeden z mníchov povedal: «Bratia, odložme breviár a poďme sa modliť.»“ Na slová tohto vtipu si neraz spomeniem, keď po modlitbe odkladám breviár na svoje miesto. Viem, že žalmy sú modlitby inšpirované Duchom Svätým, no často ich bezducho odrecitujem. Nebolo by lepšie nahradiť žalmy modlitbami, ktoré viac vystihujú moju dobu alebo stav mojej duše? Práve ťažkosti v modlitbe breviára a otázky, ktoré občas počúvam, ma viedli k osobnému štúdiu žalmov.

Už teraz prosím, aby ste pamätali na to, že kniha, ktorú držíte v rukách, nie je dielom teológa. So C. S. Lewisom môžem povedať: „Píšem pre nevzdelaných o veciach, v ktorých som aj ja nevzdelaný.“ Prečo vám teda ponúkam svoje úvahy? Niekedy sa stáva, že učiteľ vysvetľuje učivo svojim žiakom. No jeho reč je pre niektorého nezrozumiteľná. Ten sa obráti na svojho spolužiaka, od ktorého dostane zrozumiteľné vysvetlenie. Dôvod je jednoduchý. Spolužiak použil zrozumiteľnejšiu reč. Dúfam, žeoje slová vám aspoň trochu pomôžu preniknúť do krásy žalmov.“Kniha
Dostupnosť V kníhkupectve DK Košice
Vydavateľstvo Jozef Marhefka
Vydanie prvé
Počet strán 200
Formát 148×210 mm
Väzba brožovaná väzba
Dátum vydania 2018

Blažený človek

zľava
5 %
  • Bežná cena: 6.90€
  • Naša cena: 6.56€